Voltál már a sivatagban? Nincs internet, ezért meddő próbálkozás a sivatagi homokban GPS koordinátákra támaszkodva megtalálni a kiutat. Nincsenek útjelző táblák, és egyedül nem jutsz semerre. Ehhez ismerned kell a sivatagot, térképpel a fejedben.
Remélem, hogy Te nem kerülsz soha hasonló helyzetbe, mert tudod, hogy honnan hova szeretnél eljutni.
Vannak céljaid, ahova egy adott időkereten belül szeretnél eljutni.
Legáltalánosabb, hogy egy éves távlatot tűzünk ki magunknak. Persze lehetnek ennél rövidebb, vagy akár több évet átölelő terveink. Több útvonalat is szeretnénk bejárni és több célt megvalósítani: céges, személyes karrier – és magánéleti célokat. Van, amikor tudjuk, hol tartunk és melyik úton, látjuk a célt is magunk előtt, de az összes idevezető lépést, mérföldkövet nem látjuk mindig tisztán.
Vannak vezetők, akik nem bízzák a véletlenre és sikeresen veszik az akadályokat. Miért? Mert terveznek. Egyet biztosan tudnak: a célt, ahova szeretnének eljutni. Tudatosan figyelik, hova vezetnek az utak, és korrigálják, hozzáigazítják lépéseiket, és az útvonalat is, ha kell. A kulcs: a tervezés. Figyelni, tervezni, korrigálni, újra tervezni, megint korrigálni, és így eljutni a célhoz.
Kemény meló ez, mert sokkal több energiabefektetéssel jár az, hogy egy adott célhoz több variációban is tervet kell készítsünk, vagy korrigálnunk kell.
Az év eleji időszak jó alkalom arra, hogy az előttünk álló egész évet megtervezzük.
Mik a céljaink, hogyan jutunk el oda?
Milyen mérföldkövek, útjelzők, mutatják az irányt?
Hol találkozhatunk akadályokkal, és ki vagy mi az, ami támogat minket az utunkon?
Ha útközben nem tudjuk az akadályt legyőzni, akkor kikerülhetjük, módosíthatunk az eredeti terven, sőt új terveket készíthetünk. Tervezzétek bátran az útvonalaitokat és módosítsatok rajta, ha kell!
Az év 1. hónapjától már elköszöntünk. Bízom benne, hogy te nem a sivatagban bolyongsz! (Ha ott nyaralsz, az persze más!) Megvalósítottad a januárra eső (rész)célodat? Hogyan tovább februárban?