„Nehéz cégvezetőként olyan céget vezetni, ahol sűrű irányváltások vannak a tulajdonos részéről.” – erről mesél egy kis cég ügyvezetője. Ezek főként stratégiai irányváltások, amelyek kihatással vannak a főleg a munkaerő helyzetére és a pénzügyekre. Nem nagy cég, szuper jó emberek dolgoznak itt, de a helyzetben érzett tehetetlenség, az indokolatlan stratégiaváltások felőrölik az emberek idegeit, ólmosodottá teszik a jövőképet. Nehezen viselik a változást.
Hogyan lehet kezelni egy ilyen szituációt? Ebben a blogbejegyzésben arról beszélek, hogyan lehet kezelni ezeket az irányváltásokat és támogatni az embereket, hogy alkalmazkodni tudjanak a változásokhoz.
1. Kommunikáció és transzparencia
Fontos, hogy a tulajdonosok és a vezetők világosan kommunikálják a változások okát a célkitűzéseket és a vállalati jövőképet. A munkatársaknak szükségük van információkra és megfelelő magyarázatokra ahhoz, hogy miért van szükségesek ezek az irányváltások, és hogyan fogják befolyásolni a vállalatot és őket magukat. A rendszeres kommunikáció támogatja az embereket abban, hogy tudják követni az aktuális stratégiát és könnyebben tudjanak alkalmazkodni a változásokhoz.
Ha ismerős a helyzet, akkor keress meg, vagy jelentkezz a VISELD A VÁLTOZÁST! programomra.
2. Rugalmasság és alkalmazkodóképesség
A változások kezelésekor kulcsfontosságú a rugalmasság és az alkalmazkodóképesség, hiszen
alkalmazkodniuk kell az új stratégiához és módosítani kell a meglévő munkafolyamatokat. Ehhez időre és türelemre van szükség, ezért fontos, hogy a vezetők támogató és biztonságos légkört teremtsenek. Mindezek lehetővé teszik a sikeres változásokat és csökkentik a feszültséget és a stresszt.
3. Oktatás és támogatás
Az embereknek tréningre, oktatásra van szükségük az új stratégiával összefüggésben. Ez segít nekik megszerezni az új készségeket, amelyekre szükségük lehet a változások sikeres kezeléséhez. Ebben fontos a vezetői támogatás, a szükséges erőforrások rendelkezésre bocsátása, a mentorálás, a visszajelzés. Ezek motivációra való hatása segít megtartani a lelkesedést, az elkötelezettséget ezekben a folyamatokban.
4. Folyamatok és rendszerek áttekintése
Amikor egy vállalat folyamatosan irányváltásokkal szembesül, érdemes áttekinteni a már meglévő folyamatokat és rendszereket. Előfordulhat, hogy némelyik már nem hatékony az új irányváltással összefüggésben.
5. Felkészülés a jövőre
A sűrű irányváltások közepette nehéz szem előtt tartani a jövőképet és az irányt. Ezért szükség van a trendek és a piaci változások pontos lekövetésére. A cég vezetője megfelelő stratégiákkal kezelje ezeket a helyzeteket.
Kommunikáció, transzparencia, rugalmasság, alkalmazkodóképesség, oktatás, támogatás, meglévő folyamatok, rendszerek áttekintése, a jövőre való felkészülés mind-mind hozzájárulnak a változások, irányváltások sikeres kezeléséhez.