Az egyik ügyfelem legfőbb kihívása jelenleg, hogy egyedül érzi magát a vezetői szerepében. A munkatársaival jó a kapcsolata, jelenleg a legnagyobb problémát az jelenti számára, hogy a cég vezetőjeként úgy érzi, a tulajdonosok egyedül hagyták őt. „Magamra maradtam”. – fogalmazza meg. Ebből az apropóból született meg, hogy megvizsgáljam: mikor érzi egy vezető magányosnak magát?
A vezetői magányról
A vezetői magány egy olyan jelenség, amelyben a vezető elszigetelődik a munkatársaitól, vagy akár önmagától. Akkor is egyedül érezheti magát, ha nem tapasztalja a felettese/a cég tulajdonosának támogatását. A vezetői magány nem csak kellemetlen érzés, hanem komoly kockázatot is jelent a vezető egészségére, teljesítményére, és hatékonyságára. A vezetői magány azonban nem egy elkerülhetetlen vagy megoldhatatlan probléma, hanem egy figyelmeztető jel és egy fejlődési lehetőség.
Miért alakul ki a vezetői magány?
A vezetői magánynak több oka is lehet:
● A szociális normák változása: A vezető azt tapasztalja, hogy a korábbi munkatársaikból lett beosztottaival már nem tud olyan laza és közvetlen kapcsolatot ápolni, mint korábban. Meg kell találnia az egyensúlyt a barátságosság és a tekintély között, ami nem mindig könnyű.
● A társak hiánya: Kevesebb olyan emberrel van lehetősége beszélgetni, akik hasonló helyzetben vannak, mint ő, és akikkel megoszthatja a gondjait, a kihívásait és a sikereit. Nehezebb megtalálni azokat a személyeket, akikre számíthat, akik őszintén visszajelzést adnak neki.
● A megnövekedett felelősség: Gyakran olyan döntéseket kell hoznia, amelyek hatással vannak másokra, és amelyekért ő viseli a következményeket. Sokszor egyedül kell megbirkóznia a nehéz helyzetekkel, konfliktusokkal, és válságokkal.
● Az elvárások növekedése: Magas elvárásoknak kell megfelelnie, amit mások vagy ő maga diktál. Gyakran érezheti, hogy bizonyítania kell a képességeit, az eredményeit és nem hibázhat.
Miért veszélyes a vezetői magány?
A vezetői magány nem csak rossz közérzetet okozhat, hanem:
● Csökkenti az öröm érzetét: A vezetői magány miatt a vezető elveszítheti az örömét, az érdeklődését és a motivációját a munkájában. Ez lehangolttá teheti és kihathat az élete több területére is.
● Növeli a feszültséget, a félelmet, és a szorongást: A vezetői magány miatt feszültté, idegessé, és stresszessé válhat. Elveszítheti az önbizalmát, az önbecsülését.
● Rontja az empátiát és a toleranciát: A vezető ingerlékennyé, ítélkezővé válhat. Ezért elidegenedhetnek a munkatársaktól és az ügyfelektől.
● Csökkenti a bizalmat és az együttműködést: Elveszítheti a bizalmát magában és másokban. Ezért elzárkózhat, és elutasíthatja a segítséget. Ez gátja lehet a csapatmunkának, kommunikációnak.
Hogyan kezelhetjük a vezetői magányt?
A vezetői magány nem egy sorscsapás vagy egy megoldhatatlan probléma, hanem egy figyelmeztető jel és egy fejlődési lehetőség. A vezetői magányt nem kell eltűrnünk vagy elrejtenünk, hanem felismernünk és kezelnünk. A vezetői magány kezeléséhez több módszer is létezik, például:
● Fogadjuk el, hogy a magány része az életnek: Nincs semmi baj velünk, ha néha magányosnak érezzük magunkat. A magány természetes emberi érzés, amely arra utal, hogy szükségünk van kapcsolódásra másokkal.
● Aktívan kapcsolódjunk másokhoz: Hívjunk meg valakit egy kávéra, vagy egy beszélgetésre. Keressünk olyan embereket, akikkel megoszthatjuk az élményeinket, gondolatainkat, és érzéseinket. Lépjünk ki a komfortzónánkból, és legyünk nyitottak új emberekkel való ismerkedésre. Egy üzleti közösség vagy egy mastermind csoport kiváló alkalmat anak ehhez.
● Kérjünk visszajelzést és segítséget: Kérjünk őszinte visszajelzést a felettesünktől, a kollégáinktól, akár egy coachtól vagy mentortól. Hallgassunk meg mások véleményét, tanácsát, és visszajelzését. Fogadjunk el segítséget, ha szükségünk van rá, és adjunk segítséget másoknak is.
● Osszuk meg a csalódásainkat, kudarcainkat és a sikereinket: Ne fojtsuk el a csalódásainkat vagy kudarcainkat. Beszéljünk róluk valakivel, akiben megbízunk. (pl. coach, mentor) Tanuljunk belőlük, és tekintsünk előre. Nézzünk optimistán a jövőbe.
Ünnepeljük meg még a legkisebb eredményeinket és sikereinket is.
Ha szeretnél tovább fejlődni a témában, a VISELD A VÁLTOZÁST! mesterprogram neked szól. A következő csoportindulásról, és a részletekről – itt – olvashatsz.
A VISELD A VÁLTOZÁST!® Mesterprogram egy 12 hetes online exkluzív tréningprogram velem.
A program azokkal a stratégiákkal és eszközökkel fog ellátni, amelyekre szükséged lesz, ha szeretnél több szabadságot elérni a hétköznapokban úgy, hogy legyen időd cégépítésre és stratégiaalkotásra is, valamint megtanuld hatékonyan kezelni a változásokat és alkalmazni az ehhez szükséges készségeket és technikákat.