Fritz Perls, a Gestalt terápia megalkotója rendkívüli ember volt. (A Gestalt terápia egy
humanisztikus és élményközpontú terápiás megközelítés, amelyet Fritz Perls és
munkatársai fejlesztettek ki az 1940-es években.)
A szó – Gestalt – német eredetű, és alakot, formát jelent.
A hagyományos terápiákkal szemben a Gestalt terápiában az a törekvés, hogy az itt és most-ban tisztábban és nagyobb panorámában lássuk a helyzetüket, és képesek legyünk felelősséget vállalni az életükért. Szeretem, ahogy a terápiás keretek tiszteletben tartják azt, hogy ahány ember, annyi valóság létezhet.
És miért áll a Gestalt közel a szívemhez?
Azért, mert a terapeuta aktívan vesz részt a terápiás folyamatban. Lehet rajzolni, állni, megérintődni, kísérletezni. Az igazán gyógyító folyamat a két ember – terapeuta és kliens – kapcsolatából, kreatív igazodásából bontakozik ki.
Perls gondolatai a mai emberről:
„A mai átlagember alacsony hatásfokon él. Bár nem nagyon szenved, mégis keveset tud arról, hogyan kell igazán kreatívan élni. A világ óriási lehetőségeket kínál számára, amelyekkel gazdagíthatná és élvezetesebbé tehetné az életét, mégis céltalanul kóborol, nem igazán tudja, mit akar.”
„Ügyesen beszél a gondjairól, de megbirkózni nem tud velük.”
Gestalt ima
Biztos vagyok benne, hogy a Gestalt esszenciája, Perls imája rezonál benned tovább.
Így szól:
„Én én vagyok.
Te pedig te vagy.
Nem azért vagyok a világon, hogy megfeleljek az elvárásaidnak.
És te sem azért vagy ezen a világon, hogy megfelelj az elvárásaimnak.
Az én – én.
A te pedig te.
Ámen.”
A terápia célja
A terápia célja, hogy az emberek tudatosan éljék meg és dolgozzák fel az érzéseiket,
a gondolataikat és a viselkedésüket. Ehhez sokszor kísérletező megközelítéssel,
testtudatossággal, olykor spontán megoldásokkal jutunk el. Ezek új megtapasztalást,
egy másik nézőpontot hozhatnak.
🔸 Az “itt és most” fókusz:
A Gestalt terápia alapelve az itt és most fókusz, tudatosan a jelen pillanatban tapasztalt érzések és gondolatok megfigyelése, valamint a testi és érzelmi reakciókra való figyelemfelhívás. Az ülések során gyakran használunk kreatív technikákat, mint például a szerepjáték, a vizualizáció vagy a képzeletbeli helyzetre való ráhangolódás.
Az “itt és most” fókusz lehetővé teszi az emberek számára, hogy mélyebben megértsék és elfogadják magukat, valamint hogy az aktuális pillanatban kezdjenek el változtatni és cselekedni.
🔸 A testfókusz:
A Gestalt terápia különös hangsúlyt helyez a testi érzetekre és a testi tapasztalatokra. Az ülés során arra ösztönözlek, hogy figyelj a testedben megjelenő érzetekre, mint például a feszültség, a nyomás, a zsibbadás vagy a légzés módjára. A testfókusz lehetővé teszi számodra, hogy mélyebb kapcsolatba kerülj a saját testeddel, és felismerd az összefüggéseket.
A testfókusz segítségével megtapasztalható, hogy az érzelmi állapotok és a testi érzetek kölcsönhatásban vannak egymással, és ezáltal nagyobb rálátást érhetsz el az egész személyiséged működéséről.
🔸 A kreatív igazodás:
A Gestalt terápia kreatív és alkotó megközelítésen alapul. Ezek támogatnak abban, hogy kifejezd magad, meglásd a szükségleteid és új nézőpontokat fedezz fel. Ezek közé tartozhatnak a szerepjátékok, a vizualizáció, a művészeti terápia vagy a szimbólumok használata.
A kreatív igazodás lehetővé teszi, hogy kifejezd és feldolgozd a belső érzéseid és konfliktusaid, valamint új megoldásokat találj a problémákra.
Miért érdemes Gestalt terápiára jelentkezz?
Ha keresed az önmegvalósítás útját, szeretnéd megérteni önmagad és kapcsolataid,
vagy egyszerűen csak szeretnél kiegyensúlyozottabb és teljesebb életet élni, a
Gestalt terápia kiváló lehetőség lehet a számodra. A folyamat gyakorlati előnyei – a
jelen megélése, az önelfogadás, a hatékony kommunikáció, az önismeret és a
kreatív megoldáskeresés – az életminőség javítása.
Köszönöm az eddigi figyelmed. Ha mélyebben érdekel a Gestalt módszertana, olvass róla IDE KATTINTVA , és jelentkezz be egy egyéni 30 perces konzultációra, ahol megbeszéljük nyitott kérdéseid!
Ha ez most nem érdekel, de a témát hasznosnak találtad, iratkozz fel a hírlevelemre, hogy elsőként értesülj a tartalmaimról: