Közeledik az év vége, az áruházak polcain feltűnnek a Mikulás csomagok és a karácsonyi dekorációk, mi pedig a megszokott év végi hajtásba kezdünk. Az utolsó simítások, a hiányzó számok elérésére, a határidők szorítása… Nem csoda, ha már most kifacsarva érezzük magunkat. Azonban a mentális kimerültség gyakran észrevétlenül bújik meg a háttérben, holott komoly hatással van mindennapi teljesítményünkre és egészségünkre.
Paradoxonnak hat, de ebben az időszakban érdemes kicsit megállni, és tudatosan foglalkozni a mentális jóllétünkkel.
A mentális fáradtság gyakran rejtve marad a külvilág előtt, pedig komoly hatással van a teljesítményünkre és az egészségünkre. A Harvard Business Review (HBR) 2024. októberi cikkében a szerző arra hívja fel a figyelmet, hogy a mentális fáradtság akkor lép fel, amikor az agyunk úgy érzi, hogy kifogytak az erőforrások. Ekkor a figyelmünk csökkenése révén próbálja orvosolni a helyzetet, aminek gyakran a feladatainktól való elkalandozásunkhoz vezet.
A mentális kimerültség tünetei
A mentális kimerültség jelei nem mindig nyilvánvalóak. Mivel nem tapasztalunk fizikai fájdalmat (néha azért van, hogy megfájdul a fejem a sok gondolattól) vagy külső jeleket, mint például a kipirult arc, vagy izomláz. Ezért hajlamosak vagyunk figyelmen kívül hagyni a fáradtságot. Gyakran erőltetjük tovább az agyunkat, bízva abban, hogy megoldjuk az adott problémákat, miközben egyre nehezebben tudunk koncentrálni.
Mi okozza a mentális fáradtságot?
• Folyamatos figyelem, pihenés nélküli koncentráció
• Összetett problémák megoldása
Többfelé kell figyeljünk egy időben egy összetett probléma megoldásában, nagy felelősséggel járó döntések meghozatala fokozza a fáradtságot.
• Impulzusellenállás
Az agyunk érzékeli a fáradtságot, de nem foglalkozunk vele, mert nincs lehetőségünk leállni.
Milyen stratégiákat alkalmazhatunk, ha minimalizálni szeretnénk a mentálisfáradságunkat?
Gyakori szünetek
Tartsunk gyakran szüneteket a hatékonyság érdekében.
Nagy inteztitású helyzetekben, például új gépsor indítása, krízishelyzet kezelése esetében a rövid – 10 perc alatti – szünetek a legjobbak, hiszen a lendületet fel kell tudni tartsuk. A szellemileg megterhelőbb munka érdekében a hosszabb (10 percnél hosszabb) szünetek segítenek megőrizni az állóképességet.
A szünet azt jelenti, hogy nem a munkával foglalkozunk, hanem más, a főként aktív pihentető tevékenységekkel, amelyek elterelik a figyelmünket a munkáról. Egy rövid séta, nyújtás, jóga hatására mentálisan is frissebbnek érezzük magunkat.
Kora délutáni szunyókálás
Ha lehetőség van rá, egy pár perces szundikálás, relaxáció az ebédet követő a kora délutáni órákban javítja a kognitív teljesítményünket 1-2 órára.
Munka strukturálása
Szervezzük meg munkánkat 90 perces blokkokban. Egy nagyobb munka részfeladatokra osztása könnyít a mentális fáradságunkon. 90 perces blokkok. Ez azt jelenti, hogy a munkát 90 perces időintervallumokra bontjuk. Minden blokkban összpontosítottan dolgozunk egy adott feladaton, majd a blokk végén tartunk egy rövid szünetet. Ez a módszer segít fenntartani a figyelmünket és csökkenti a fáradtságot, mivel a hosszabb ideig tartó munka során könnyen csökkenhet a koncentrációnk. A szünetek lehetőséget adnak a feltöltődésre és a regenerálódásra. Ezzel a megközelítéssel hatékonyabbá válhat a munkavégzésünk és elkerülhetjük a mentális kimerültséget.
Jutalmazzuk meg magunkat!
Ha tudjuk, hogy hosszú, nehéz nap vár ránk, akkor a nap végére jutalmazzuk meg magunkat. Egy film, vagy koncert megnézése, egy jó baráti beszélgetés hatással van arra, hogy javuljon a mentális egészségünk és a teljesítményünk is.
A mentális kimerültségünk menedzselése kulcsfontosságú a hatékonyságunk és az egészségünk megőrzésében.
Iktassunk be a feladataink közé rendszeres szüneteket, pihenjünk tudatosan!
Általuk nemcsak a munkavégzés minőségét javítjuk, hanem hosszú távon is hozzájárulunk a fenntartható teljesítményhez.
Forrás: https://hbr.org/2024/10/how-to-manage-and-avoid-mental-fatigue
Ha úgy érzed, hogy szükséged van iránymutatásra vagy támogatásra egyéni coaching keretei között, jelentkezz díjmentes konzultációmra, szívesen beszélgetek veled, aztán eldöntjük, hogy rálépünk-e a közös útra.
Itt tudsz időpontot foglalni:
Iratkozz fel a hírlevelemre is, hogy elsőként értesülj a tartalmaimról: