10 nap a nyárból. Élménybeszámoló 🙂
Sűrű volt ez a nyaram!
10 nap rövid idő a nyárból, különösen hegyekkel körülölelve, a Pilisben. Végigülni, végigcsinálni 10 napot egy elvonuláson, türelmes hozzáállásra van szükség. A nem elkalandozó tudatom kiművelése nem sikerült a napi 7×50 perces ülések alatt, csak egy-egy pillanatra, de emlékezetes marad ez a pár nap. Nem az első elvonulásom volt ez, sokban rendhagyó mégis. Nagyon nehezen született meg ez blogposzt is, mert amit ott bent át- és megéltem, azt annyira intimnek, a magaménak, a saját próbatételemnek érzem. Többször átírtam ezt az írást, amiben végül saját tapasztalataimból osztok meg pár gondolatot.
A szigorú szabályokhoz kötött étkezések, a puritánság, a koreai énekek recitálása eredeti nyelven, a csend, a koan interjúk, a számtalan jelentéktelen gondolat, amelyek özönlöttek a fejembe folyamatosan az ülések első négy napján – annyira fontosak voltak, hogy egyikre sem emlékszem később.
Ezek egyike se rettentsen el!
Neked nem kell spártai körülmények között elvonulni, sem beköltözni egy buddhista szentélybe, vagy egy lelkigyakorlatos házba! Ugyanakkor egy ilyen helyen, a közösen végzett gyakorlás ereje egy általad választott hagyományban megsokszorozódik.
Otthon is gyakorolhatsz egy csendes helyen, ha az tényleg gyakorlás és közben nem a reggeli kávéd szürcsölgeted odakiabálva a gyereknek, hogy hozzon már kockacukrot is!
Tudatosan különíts el ehhez időkeretet előre a naptáradban lehetőleg kora reggel, vagy este lefekvés előtt. Próbáld ki, kísérletezz vele! Válassz ki egy hetet ehhez és tapasztald meg a hatását.
Szerezz be ülőpárnát! (szék, meditációs sámli, stb.) Milyen párnán és hogyan ülsz, erre vannak általános tapasztalatok, magad is kísérletezheted ki, hogy melyik módszer jó neked. Ülhetsz japán, vagy burmai ülésben meditációs párnán, széken, a kanapédon, vagy meditációs sámlin. Bármelyiket választhatod, legyen neked, és a fizikai adottságaidnak megfelelő. Arra figyelj, ha a burmai ülést választod, hogy a párnád ne legyen túlzottan megtömve, úgy, mint itt a képen.)
Hova tedd a kezeid? Keress rá az interneten és próbáld ki, hogy mi segíti leginkább a gyakorlatod.
Kezdd a legegyszerűbbel! Figyeld a lélegzeted! Be és ki, akár számolhatsz is: 1-8-ig, majd visszafelé 8-tól-1-ig. Ha bekúszik egy gondolat, vedd könnyedén észre és térj vissza a lélegzeted figyeléséhez, vagy recitálj egy mantrát. Azt is hasznos megfigyelni, hogy milyen gondolatok kúsznak be. Felfedezel-e közös mintázatokat bennük? Például türelmetlenkedés, kritizálás gondolatfoszlányát?
Miért jó elcsendesedni?
Ha lecsendesíted az elméd zakatolását, a figyelmed hatékonyabbá válik. Napi 30 perc – egy óra ülés támogat abban, hogy elcsendesedj, kevésbé szorongj, vagy stresszelj, és kitisztuljanak a gondolataid. Olyan ez, amikor egy kevésbé tónusos testet izmossá teszel, mert sportolsz.
Intuitívabb, együttérzőbb és elfogadóbb leszel önmagaddal és másokkal. A meetingjeid, a kommunikációd sem lesz már terjengős. Meglátod a közös jót és benne önmagad.
Megéri rendszeresen gyakorolni és paradox módon nem akarni elérni semmit, mert pont ez hozza meg az eredményt.
Csak csináld!