Vannak új évi fogadalmaid? Fogadjunk, hogy számos fogadalom született, hogy majd az idén több időtök jut önmagatokra és a családotokra! Ha így van, gyere, olvass tovább! 🙂
Sok coaching ülésem témája volt tavaly, hogy az ügyfél kimerült, halogatja a feladatai elvégzését és nehezére esik rangsorolni a rengeteg információt.
Ezek a „tünetek” nyomokban az én működésemet is jellemzik. Szeretném jól felhasználni és beosztani a rendelkezésemre álló időt, így tavaly belevágtam egy 10 alkalmas időgazdálkodási kurzusba. Rettegj halogatás!
Ha őszinte akarok lenni, akkor az időgazdálkodás sohasem volt kedvencem. Már maga a kifejezés sem, mert hogyan tudnék gazdálkodni az idővel? Időből mindenkinek 24 óra jut per nap. Inkább szól az önismeretről, a feladatok menedzseléséről, a hatékonyságról, a delegálásról. És szerencsére tágabb perspektívát rejt, legalábbis számomra az Eisenhower mátrixnál (fontos-sürgős mátrix). Még tart a tréning, de már most vannak kedvenc modelljeim a feladataim menedzselésében:
Energiaingadozás/Kronotípus szerinti feladatok elvégzése
Hajnalban ébredek, cserébe korán lefekszem. Imádom a csendet körülöttem. Magas az energiaszintem és a motivációm az erős fókuszú feladatokat elvégezni. Például ennek a cikknek a megírása, vagy egy reggel 7-kor kezdődő coaching ülés. Amikor már alacsonynak érzem a “szárnyalást” – rendszerint délután kettőtől a nap végéig: kreatív, lazább, könnyebb feladatokat rangsorolom ehhez a napszakhoz: képeket válogatok ehhez a cikkhez, netflixezek. Az este 6-kor kezdődő coaching üléseket kivételes esetben vállalok, mert komoly erőfeszítésembe kerül a koncentrációm fenntartása:))
A kronotípusom szerint pacsirta vagyok. Ellentéte a bagoly-nak. Ha a feladataim elvégzésében külső kényszerítő körülményeket is figyelembe kell vegyek, akkor a kettő keveréke is vagyok, amolyan vegyes madár.
Soft és hard határidők/határidő mátrix
Ezt a modellt azért kedvelem, mert azt monitorozhatom, hogy milyen az elégedettségérzésem és az energiaszintem egy adott feladat elvégzésében. És a halogatásom kicselezendő, legyen hozzájuk határidő rendelve. A soft lényege, hogy nyitott végű, nincs konkrét időpont a befejezésre, a hard határidőknek van konkrét időpontjuk a feladatok befejezésre.
A soft munkáknál, terveknél halogathatok kedvemre. Majd jövőre lefogyok, majd az idén már megcsinálom a coach minősítést. Aztán végleg meggyőzöm magam, a terv, a cél, a feladat szükségtelenségéről. Kell „egy külső erő”, ami finoman kényszerít a határidők kijelölésére és betartására. (hard) Engem a határidők motiválnak és lelkesítenek egy munka elvégzésében.
Opportunity scoring modell
Az opportunity scoring modell-ben azt kedvelem, hogy nem a napi (heti, havi) teendőimet vehetem górcső alá, hanem hosszabb távra tervezhetek. Elképzelek egy 5 éves célt. Kijelölöm, hol tartok most, és mi a célom 2027. január 3-ig, felsorakoztatom, milyen hiányosságaim vannak, mit kell teljesítsek, hogy elérjem az 5 éves célt. Érdemes elmetérképszerűen felrajzolni akár a legapróbb lépéseket is.
Köszönöm @Danyi István, Stipinek a tréninget, mert olyan készletet ad a kezembe, amit átadhatok az ügyfeleimnek is, hogy hatékonyan tudják beosztani az idejüket és stresszmentesen, határidőre teljesíteni a feladataikat.
Ha szeretnél személyre szabott lehetőségeket kapni, mert érzed, hogy a napi 24 órába a feltöltődésnek is bele kell férnie, nem csak a folyamatos túlmunkának, akkor olvasd el, hogyan dolgozom:
Források:
1, David Allen-Brandon Hall: gtd munkafüzet; hvg könyvek
2, Danyi István: Van időd! c. könyve és tréningje: https://timentor.hu/mindennapi-idogazdalkodas-kurzus/
3, https://mindsetpszichologia.hu/bagoly-vagy-pacsirta-szemelyisegunk-madarai